NFL: a San Francisco hét, a Kansas ötven év után jutott be a Super Bowl-ba (videó)

A két hazai pályán játszó csapat, vagyis a Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers jutott be a február 3-án rendezett 54. Super Bowl-ba.

AFC-döntő
Kansas City Chiefs–Tennessee Titans 35−24

Két olyan csapat csapott össze a konferencia-döntőben, amely régóta nem játszott Super Bowl-t: a vendégek 2000-ben, míg a hazaiak 1970-ben jutottak el legutóbb a legfontosabb mérkőzésig. Novemberben a Titans az év fordítását produkálva legyőzte mai ellenfelét, és az egy olyan út kezdete volt, amely során bejutottak a rájátszásba, majd kiejtették a címvédő New Englandet és a ligaelső Baltimore-t.

Az első negyedben úgy tűnt folytatódhat is a vendégcsapat csodája: előbb Greg Joseph váltott pontokra egy mezőnygól-kísérletet, majd az egész szezonban kiemelkedő teljesítményt nyújtó Derrick Henry futott egy touchdown-t. A Kansas egy héttel ezelőtt 0-24-ről jött vissza a Houston Texans ellen, most azonban hamar fellélegezhetett a publikum, hogy ekkora hátrányt nem kell ledolgozni, mivel Tyreek Hill révén még az első negyedben szépítettek.

A Titans hosszú támadássorozatokat vezetett és egy ilyen akció végén a tackle Dennis Kelly szerzett touchdown-t, visszaállítva a különbséget. A Chiefs ellenfelével szemben viszont nem az idő ölésére, hanem a minél hamarabbi pontszerzésre ment rá: alig két és fél percen át tartó drive után Patrick Mahomes újfent TD-passzt adott  Tyreek Hillnek. A vendégek támadósorát hamar leparancsolták a kansasi védők és így a hazai csapat támadhatott még egyet a vezetésért. A Kansas végül ténylegesen előnnyel mehetett a szünetre, miután Mahomes maga futott TD-t.

A védelmek dominálták a harmadik játékrészt, amely során egyetlen pontot sem szereztek a csapatok, így az utolsó negyedóra is 21-17-es hazai vezetésről kezdődött. Nem sokáig állt azonban ilyen eredmény a táblán, miután a kansasi Damien Williams is futott egy touchdown-t. A mérkőzés végül az 52. percben dőlt el, amikor Mahomes Sammy Watkinsnak is hat pontot érő passzt adott, és a jó jutalomrúgás után 35-17-re módosult az állás. A Titansnek igazi esélye nem volt arra, hogy ledolgozza a hátrányát, de becsülettel küzdött és Anthony Firkse két labdabirtoklásnyira csökkentette a különbséget. Az eredmény az utolsó öt percben már nem változott, így a Kansas City Chiefs jutott elsőként a Miamiban tartott döntőbe.

A Kansas története során harmadszor jutott fináléba 1967 és 1970 után, utóbbi döntőt akkor megnyerte a Chiefs, így eldőlt, hogy nem avat új bajnokot az NFL. Az AFC döntője a Lamar Hunt trófeáért zajlott, a Chiefs egykori legendás tulajdonosáról elnevezett kupát fia, a  jelenlegi tulajdonos Clark Hunt vette át.

Már tavaly sem Patrick Mahomes-on múlt, hogy nem szakadt meg a Chiefs sorozata, ám az ifjú irányító most még egy lapáttal rátett: 294 yardot passzolt (3 touchdown, 0 interception) valamint 53 megfutott yarddal (1 TD) csapata legjobb futójátékosa is volt. Sammy Watkins volt a quaterback kedvenc célpontja, 114 yardot kapott el. A kansasi védelemről sokat elmond, hogy Derrick Henry nem tudta megközelíteni sem a korábbi teljesítményét, valamint, hogy Tanoh Kpassagnon két sack-et is bemutatott.

Ryan Tannehill hiába passzolt többet, mint az első két playoff-meccsen (209 yard) nem tudta győzelemre vinni a Titanst. A Tennesse a második félidőben támadásban nem igazán tudott tényező lenni, erre bizonyíték Henry 69 futott yardja, valamint, hogy Corey Davis 65 yarddal volt a legjobb elkapó a vendégeknél.

NFC-döntő
San Francisco 49ers–Green Bay Packers 37–20

A Nemzeti Konferencia két zászlóshajója csapott össze a George Halasról elnevezett trófeáért és egyben a nagydöntőbe jutásért, a hazaiak utoljára 2013-ban vívtak Super Bowl-t, míg a Packers 2011-ben jutott el a fináléig, egyben a végső győzelemig. Ősszel 37-8-ra nyertek a "negyvenkilencesek", ám senki sem számított arra, hogy ez a mérkőzés hasonlóan sima lesz.  A meccs már csak azért is érdekes volt, mert két testvér nézett szembe egymással: Matt LaFleur jelenleg a Green Bay vezetőedzője, míg öccse Mike LaFleur a San Francisco passzjátékáért felelős szakember.

Erre az első negyed alapján sem lehetett igazán következtetni, mert bár a vendégek támadójátéka már ekkor is hagyott némi kívánnivalót maga után, de hazai részről is csak Raheem Mostert tudott pontokat szerezni, miután futott egy touchdown-t (a jutalomrúgás jó volt). A második negyedben aztán beindult a San Francisco-i henger: Mostert újabb két TD-t futott, valamint Robbie Gould két mezőnygólt is belőtt. A Green Bay részéről ellenben nem az volt a kérdés, hogy sikerül-e pontokat szerezni, hanem, hogy a támadósor, a védelem, vagy a speciális egység játszik-e rosszabbul, annyi kapitális hibát vétett a vendégcsapat A hazaiak 27-0-ra vezettek a nagyszünetben és így lényegében minden eldőlt harminc perc leforgása alatt. A 49ers-nél azért így is vegyült némi üröm az örömbe, mivel Tevin Coleman könyéksérülést szenvedett és így feltehetőleg véget ért számára az idény.

Egyértelmű volt, hogy az évszázad fordítását kell produkálnia a Packersnek ahhoz, hogy változtasson a meccs képén, Aaron Jones futásával pedig közelebb is kerültek a vendégek az ellenfelükhöz. Ezek a remények azonban szinte a nullával lettek egyenlőek, amikor Mostert megfutotta önmaga negyedik TD-jét. A negyedik negyedre ugyan némileg összeállt a Packers játéka és Aaron Jones egy elkapott touchdown-nal is bekerült a jegyzőkönyvbe, valamint Jace Sternberger elkapásával is sikerült csökkenteniük a különbséget. A meccs azonban addigra már eldőlt és végül Gould egy mezőnygóllal beállította a végeredményt. A San Francisco 49ers végül 37-20-ra győzött és így esélye lehet arra, hogy 1995 után ismét megnyerje a Vince Lombardi trófeát.

A 49ers győzelmének a kulcsa a futójáték volt: a hazaiak összesen 285 yardot futottak. Ebből a mennyiségből a négy TD-t jegyző és korszakos meccset játszó Raheem Mostert 220-at vállalt, amely a második legtöbb amit valaha playoff-mérkőzésen teljesített. Jimmy Garoppolonak be sem kellett dobnia magát, a hazai QB összesen 77 yardot passzolt (6/8 jó passz). A védelemből az interception-t jegyző Richard Sherman és Emmanuel Mosley emelhető ki.  A hazaiak vezetőedzője Kyle Shanahan szintén történelmet írt, mivel első edzőként jutott el a döntőig úgy, hogy az édesapja is vezetőedzőként megjárta a Super Bowl-t (Mike Shanahan 1998-ban és 1999-ben a Denvert vezette bajnoki címig.)

Aaron Rodgerst egyszerűen nem tudta megvédeni a Green Bay-i támadófal, az irányítónak ugyan voltak felvillanásai (326 yard, 2 TD), de kétszer is eladta a labdát és nem tudta kivezetni a gödörből ezt a csapatot. A vendégek közül maximum Davante Adams (138 elkapott yard) és a két TD-t jegyző Aaron Jones volt dicsérhető.

Az 54. Super Bowl-ra magyar idő szerint február 3-án 0 óra 15 perctől kerül sor a Miamiban található Hard Rock Stadiumban. A Kansas másodszor, míg a San Francisco hatodszor diadalmaskodhat a döntőben.